ODA BAŞKANIMIZ SAYIN ECZ. B.MURAT ARAS'IN 2020 YILI DEĞERLENDİRMESİ


Kıymetli  Meslektaşlarım,

2020 yılının son günlerine yaklaşırken,  birçok insanın hayatı boyunca karşılaşmayacağı bir süreçten hepberaber geçiyoruz. Dünyanın tamamını bir yıldır etkisi altına alan Covid-19 salgınını hala canlı olarak hatta artan bir ivmeyle yaşadığımız şu günlerde, bu salgının dünya ve insanlık için nelere mal olacağını henüz tam olarak kestiremiyoruz. Ama şurası kesin ki, şu an itibariyle dünya çapında elli beş milyonu geçen insanın hastalığa yakalandığı , bir buçuk milyona yakın insanın öldüğü ağır bir tabloyla karşı karşıyayız. Ülkemiz için de aynı kritik süreç devam etmekte birçok insanımız her gün hayatını kaybetmektedir. İlerleyen teknolojik imkanlara rağmen dünyanın bu salgınla mücadelede maalesef başarılı olduğunu söylemek çok zordur. Salgına karşı bir aşı bulunup hala uygulanamadığı ve hastalığı tedavi edecek bir ilaca da şu an itibariyle sahip olmadığımız için ölüm oranları artmaya devam etmektedir. Daha birkaç yıl önceye kadar , Tıp ve Eczacılık ilmini hafife alarak alternatif tıp modelleriyle her gün kamuoyunu meşgul edenler, doktora ve ilaca gerek yok diyenler,aşı reddi yaparak aşıların gereksiz olduğunu iddia edenler maalesef şu an ortalıkta görünmüyorlar. Dünya gözünü doktor ve eczacılara dikmiş bir şekilde aşının bulunmasını ve hastalığı tedavi edecek bir ilacın keşfini beklemektedir. Doğrusu da budur. İnsanlık tarihi kadar eski olan tıp ve eczacılık mesleği bir kez daha ne kadar önemli olduğunu ispat etmiş, hastalıkla mücadelede en büyük rolü oynamıştır. Hastalığın tedavisi ve aşının bulunması da yine binlerce yıllık bilimsel birikimleriyle bu meslek grubuna mensup değerli bilim insanları tarafından gerçekleştirilecektir.

Kıymetli meslektaşlarım,

Covid-19 salgın döneminde hepimiz bazı şeyleri gözden geçirmek zorunda kaldık. Bizim için çok önemli olduğunu düşündüğümüz birçok şeyin aslında önemsiz , önemsiz zannettiğimiz birçok şeyin de hayati öneme sahip olduğunu gördük. İnsanların sağlık problemlerinin yanı sıra ekonomik sıkıntıya da girdiği bu olağanüstü dönemde bazı meslekler önemini kaybederken bazı meslek gruplarının da ne kadar önemli olduğu bir kez daha teyit edilmiş oldu. Milletimizin sağlığı için yirmi dört saat  kesintisiz hizmet veren eczacılık mesleğimiz de bunların başında gelmektedir. Salgının başladığı ilk günden bu yana canlarını hiçe sayarak görev yapan serbest ve kamu eczacılarımız, eczane teknisyenlerimiz bu zorlu süreçte vatandaşlarımızın ilaç ve eczacılık hizmetini özveriyle yerine getirmişler ve hala da yerine getirmeye devam etmektedirler. Bu zorlu şartlar elbette bizim meslektaşlarımızı da etkilemiş, bir çok meslektaşımız bu hastalığa yakalanmış , birçok eczacımız ve eczacı teknisyenimiz maalesef hayatını kaybetmiştir. Kahramanmaraş Eczacı Odası olarak elimizden geldiği ölçüde hastalığa yakalanan meslektaşlarımızı yalnız bırakmamaya , onların tedavi süreçlerini yakından takip etmeye ve ilaç eczacılık hizmetinin sürdürülmesi için gayret etmeye çalıştık ve çalışıyoruz. Zor şartlarda hizmet vermek için yemin etmiş sağlık çalışanları olarak, yaşadığımız sürece milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.Bu mücadelede hayatlarını kaybeden eczacı meslektaşlarımız ve tüm sağlık çalışanlarına Allah’tan rahmet, hastalarımıza acil şifa diliyor ve dünyamızın bu illetten bir an önce  kurtulmasını temenni ediyorum. 

2021 Yılının başta güzel Türkiye’mize ve dünyamıza sağlık, mutluluk , huzur ve barış getirmesi dileğiyle yeni yılınızı kutluyorum.

                                                                                                                                                                                            Ecz. Bahtiyar Murat Aras