KIYMETLİ MESLEKTAŞLARIM

Göz açıp kapayıncaya kadar bir yıl daha gelip geçti. Yaklaşmakta olduğumuz 2022 Yılının tüm dünyaya sağlık, mutluluk ve barış getirmesini canı gönülden diliyorum.

Dünyanın son iki yıldır birinci gündem  maddesi olan Covid-19 şimdiden en uzun süren pandemi olarak tarih sahnesindeki yerini almış durumdadır. Daha ne kadar süreceği kestirilemeyen bu salgın tüm aşı çalışmalarına rağmen hızını yavaşlatmadan devam etmektedir.  Bugüne kadar 260 Milyon kişinin etkilenip 5.5 Milyon kişinin öldüğü salgında ülkemizde de 100 Bine yakın vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Aynı zamanda bu zorlu şartlar altında yurdun en ucra köşeleri dahil görevlerini kesintisiz devam ettirmeye çalışan eczacılarımızdan ise  67’sini ve teknisyen kardeşlerimizden 23’ünü bugün itibariyle görev şehidi olarak kaybetmiş durumdayız. Sağlık ordumuzun vazgeçilmez üyesi olarak vefat eden tüm eczacılarımızı, teknisyenlerimizi ve diğer sağlık çalışanlarımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Kıymetli meslektaşlarım,

Geçen iki yıl boyunca yaptığım tüm ziyaretlerde ne kadar zorlu şartlarda çalıştığınıza en yakın şekilde şahit olan biri olarak, gösterdiğiniz bu üstün gayretten dolayı hepinize sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Daha önce hiç tecrübe etmediğimiz ve ne olduğu konusunda fikrimiz olmayan  bir hastalık karşısında  görev yaparken birçok sıkıntıyı  yaşadık ve hala yaşıyoruz. Kış aylarına geldiğimiz bu günlerde artan hasta sayılarıyla beraber nöbetçi eczanelerimiz çok daha zor şartlar yaşıyorlar. Bilhassa piyasada bulunmayan ilaçlar yüzünden eczanelerimizin vatandaşlarımızla karşı karşıya gelmesi tüm bu sorunların içinde hiç karşılaşmak istemediğimiz bir problem olarak hala varlığını sürdürüyor. Bunun en temel sebebi ilaç gibi stratejik bir alanda çok büyük oranda dışa bağımlı olmamızdır. Sağlık alanında ciddi yatırımlar yapılmasına rağmen ilaç teknolojisinde hala istenilen seviyede olmadığımız bir gerçektir. Artık dünyada nanoteknolojik ilaçların piyasa sürüldüğü bir dönemde ülkemizin süratle bu alanda büyük yatırımlar yapması  gerekmektedir.  İlacın ve ilaç üretiminin otoritesi olan biz eczacılara da bu konuda ciddi görevler düşmektedir. Türk Eczacıları Birliği olarak önümüzdeki dönemde bütün dikkatimizi ilaç endüstrisinin gelişimi üzerinde yoğunlaştırarak bu konuda hükümetimize önemli projelerle başvurmalıyız. Vatandaşlarımıza çok daha iyi hizmet vermek için ilacın sadece onlara ulaştırılmasında değil hammadde üretiminden başlamak üzere  arge araştırmalarından, üretim teknolojisine kadar her alanda aktif şekilde rol almak önceliğimiz olmalıdır. Türkiye ilaçta dışa bağımlılığa son vermelidir. Türk Eczacıları bunu yapacak bilgi, deneyim ve kararlılığa sahiptir.

Gelin hep beraber 2022 yılını ilaç, gıda, bilişim teknolojisi ve savunma sanayi gibi tüm stratejik alanlarda sıçrama yaptığımız, dışa bağımlılığı azalttığımız ve en önemlisi  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize hedef gösterdiği “Muasır Medeniyetler” seviyesini aşmak için tüm  gayreti gösterdiğimiz bir yıl yapalım. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

                                                                                                             

Ecz. Dr. Bahtiyar Murat Aras

14.Bölge Kahramanmaraş Eczacı Odası Başkanı